حدود یازده هزار شرکت 55% از حجم معاملات BTC را در اختیار دارند

در این گزارش همچنین آمده که یک دهم از کل جمعیت استخراج گران بیت کوین، 90% از هش ریت شبکه را تحت کنترل دارند.

محققان به تازگی دریافته اند که حدود 11,000 شرکت سرمایه گذار بیش از نیمی از حجم انتقالات بلاک چینی بیت کوین را در اختیار دارند.

طبق نتایجی که از مطالعات دفتر ملی پژوهش های اقتصادی آمریکا (NBER) در تاریخ 21 اکتبر منتشر شده، 55% از کل حجم انتقالات شبکۀ بیت کوین به 11,043 شرکت دارای فعالیت بلاک چینی مربوط می باشد. این درحالیست که صرافی های رمز ارزی سه چهارم این آمار را در اختیار دارند.

در این گزارش مشخص شده که هزار مورد از بزرگترین سرمایه گذاران حدود 3 میلیون واحد BTC معادل 15.9% از کل عرضۀ موجود در گردش بیت کوین را در اختیار دارند؛ این درحالیست که 9 هزار سرمایه گذار بزرگ بعد از آنها در مجموع از حدود 2 میلیون واحد BTC معادل 10.6% از کل عرضه نگهداری می کنند.

مقاله نویسان این گزارش باتوجه به این آمار این طور نتیجه گیری کرده اند که علیرغم هجوم سرمایه گذاران جدیدی که به دنبال صعودی شدن بازار بیت کوین (BTC) به سرمایه گذاری در این بخش روی آورده اند، هنوز کنترل این شبکه به میزان قابل توجهی در دست جمعیت خاصی تمرکز دارد.

“اکوسیستم بیت کوین هنوز تحت کنترل بازیگران دانه درشت بوده و متمرکز است؛ دانه درشت های جمعیت استخراج گران، سرمایه گذاران و صرافی ها… فرقی نمی کند.”

با این حال، در این تحقیقات همچنین مشخص شده که جمعیت اشخاص حقیقی سرمایه گذار در بازار بیت کوین در حال حاضر 8.5 میلیون واحد بیت کوین (BTC) معادل 45.1% از کل عرضه را در اختیار دارند.

دفتر ملی پژوهش های اقتصادی آمریکا همچنین متوجه تمرکز قابل توجهی در بخش استخراج بیت کوین شده و برآورد کرده که 10% از جمعیت فعالان این بخش 90% از هش ریت جهانی را تحت کنترل دارند. در ادامۀ این گزارش آمده که حدود 50 استخراج کننده که در واقع حدود 0.1% از کل جمعیت استخراج گران را تشکیل می دهند، 50% از کل قدرت هشینگ شبکۀ بیت کوین را در اختیار دارند.

باتوجه به ادعای NBER در خصوص اینکه چنین تمرکزی در هش ریت شبکه، بیت کوین را در معرض خطر حملۀ 51 درصدی قرار می دهد، اما در این گزارش هیچ فرضیه ای مبنی بر انگیزۀ بزرگترین استخراج گران جهان برای حمله به این شبکه ارائه نشده است.

به منظور اطلاع از اخبار روز ارزهای رمزنگاری شده به سایت خبری ما مراجعه کنید: ارزهای دیجیتال – کوین نیوز

منبع: cointelegraph.com