اظهارات سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص رمز ارز ملی

غلامرضا مرحبا: “برخورداری از رمز ارز ملی مانع از تصویب قانون برای معاملات ارزهای دیجیتال یا قانونی شدن سایر ارزهای دیجیتال نخواهد شد. داشتن رمز ارز ملی به این معنا نیست که دیگر کسی حق ماینینگ نداشته باشد.”

غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس طی مصاحبه ای با خبرگزاری ایلنا در خصوص راه اندازی رمز ارز ملی که چندی پیش رئیس جدید بانک مرکزی از آن خبر داده بود، اظهار داشت:

“رمز ارز ملی در حال حاضر فقط یک ایده است و پیش از این هم این ایده مطرح شده بود. اینکه داشتن رمز ارز ملی ضرورت دارد یا اینکه می توان آن را مدیریت کرد و آیا اساساً در نظام تحریم، رمز ارز ملی امکان و اجازه خواهد داشت، موضوعاتی هستند که باید مورد بررسی قرار بگیرند.”

وی افزود:

“در حال حاضر این موضوع مشخص است که از نظر فنی می توانیم رمز ارز ملی داشته باشیم.”

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به سهم قابل توجه 10 درصدی که ایران در بازار رمز ارز جهانی دارد، اظهار داشت:

“البته باید توجه داشته باشیم که رمز ارز در واقع ارز نیست، بلکه یک نوع دارایی است و شبیه سازی دیجیتال از فلزات گرانبها شده‌ است. در دنیا هم این اصطلاح در حال تغییر است، اما به هر حال یک نوع دارایی ارزشمند در تمام دنیا محسوب می شود که قابل تبادل است.”

مرحبا افزود:

“رمز ارز ملی هم نوعی از انواع رمز ارزها است که به وسیلۀ بانک مرکزی تولید می شود و امکان ماینینگ آن وجود دارد و مورد حمایت بانک مرکزی قرار می گیرد.”

وی در خصوص انگیزه های موجود برای راه اندازی رمز ارز ملی باتوجه به کارآمدی آن اظهار داشت:

“این گونه نیست که از رمز ارزها فقط برای دور زدن تحریم ها استفاده می شود. اگر انرژی ارزان قیمت در کشور موجود است و این امکان را داریم که از این دارایی نسل جدید استفاده کنیم، می توان این دارایی را در داخل کشور هم تولید کرد. البته ایدۀ دیگر این است که این دارایی در بورس هم خرید و فروش شود و سرمایه ها به این سمت هدایت شوند تا اینکه به سمت رمز ارزهایی بروند که مبداء آنها مشخص نیست و یک شبه با سقوط ارزش چند برابری مواجه شوند.”

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه تصریح کرد:

“رمز ارز ملی اگر برنامه ریزی و مدیریت صحیح و قانونمند داشته باشد، [با ایجاد] یک فرصت اقتصادی برای کشور می تواند وسیله ای برای تولید و ذخیرۀ ارزش باشد.”

مرحبا در خصوص تآثیر راه اندازی رمز ارز ملی بر نحوۀ تعامل با سایر رمز ارزها گفت:

“برخورداری از رمز ارز ملی مانع از تصویب قانون برای معاملات ارزهای دیجیتال یا قانونی شدن سایر ارزهای دیجیتال نخواهد شد. داشتن رمز ارز ملی به این معنا نیست که دیگر کسی حق ماینینگ نداشته باشد. تنها پول است که در تمام دنیا مالکیت صد درصدی آن در اختیار دولت است، اما مالکیت صد درصدی رمز ارز با دولت نیست و بنگاه های حقیقی و حقوقی می توانند رمز ارز را تولید و استخراج کنند، اما این فرایند باید نظارت قانونی داشته باشد.”

وی با اشاره به اهمیت مدیریت تأمین انرژی برای استخراج، و تعیین چارچوبی برای نظارت بر ‌داد و ستد، صرافی، ذخیره سازی و اعمال مالیات بر آن، گفت:

“هنوز مصوبه و قانون مرتبط با این موضوعات به صحن نرسیده و فعلاً در مرحلۀ تدوین قرار دارد.”

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سعید عمرانی معاون قضایی دادستان کل کشور در امر مبارزه با قاچاق و جرائم سازمان یافته به تازگی خطاب به دادستان های عمومی و انقلاب سراسر کشور اعلام داشته:

“حسب دستور دادستان محترم کل کشور هرگونه آزاد سازی تجهیزات غیرمجاز استخراج رمز ارز که توسط دستگاه های نظارتی کشف و ضبط شده و یا در آینده کشف و ضبط می شود تا زمان تصویب لایحۀ مرتبط با نحوۀ تأمین برق مراکز مجاز رمز ارزها و برخورد با مراکز غیرمجاز در مجلس شورای اسلامی ممنوع می گردد.”

به منظور اطلاع از اخبار روز ارزهای رمزنگاری شده به سایت خبری ما مراجعه کنید: ارزهای دیجیتال – کوین نیوز

منابع: خبرگزاری ایلنا ، خبرگزاری فارس