استخراج گران پروندۀ چند سالۀ بزرگترین به روزرسانی بیت کوین را بستند

انشعاب جزئی (soft fork) ای که مدت ها انتظارش را می کشیدیم یعنی تپ روت (Taproot)، رأی گیری سریع خود را با 90 درصد بلاک سیگنال دهندۀ موافق پشت سر گذاشته است. این طرح در نوامبر پیش رو عملی خواهد شد.

سرانجام بیت کوین تا تپ روت، رویداد بزرگی که می توان گفت به اندازۀ SegWit یا آخرین انشعابی که داشته است اهمیت دارد، تنها یک گام فاصله دارد.

تپ روت جاه طلبانه ترین به روزرسانی ای است که بیت کوین از سال 2017 داشته، که بالاخره توسط استخراج گران تأیید شده و اجرای آن برای نوامبر سال جاری تعیین شده است.

تپ روت بالاخره انجام (خواهد) شد!

اجرای به روزرسانی های بیت کوین به دلیل ماهیت غیرمتمرکزی که دارد، سلسله مراتب دارد و تنها با ارادۀ توسعه دهندگان مرکزی آن شدنی نیست.

این قضیه در مورد تپ روت به این صورت بود که استخراج گران باید باهم به توافق یا اجماع می رسیدند و سیگنالی مبنی بر آمادگی خود به حمایت از آن ارسال می کردند. در واقع برای تحقق این امر لازم بود تا 90 درصد از بلاک هایی که طی دوره با مقدار ثابتی از سختی شبکه استخراج می شوند، سیگنال موافق داشته باشند؛ که دستیابی به این نقطه عطف تاریخی امروز رقم خورده است.

https://cdn.shortpixel.ai/spai/w_771+q_lossless+ret_img+to_webp/https:/cryptopotato.com/wp-content/uploads/2021/06/Taproot-activation.png

دورۀ سختی عبارت است از بازه زمانی میان اعمال دو تغییر در سختی شبکه. سازو کار شبکۀ بیت کوین ایجاد تعادل میان قدرت محاسباتی استخراج گران و سختی الگوریتم هایی که این استخراج گران باید حل کنند، می باشد.

این ایده از آنجایی ناشی می شود که هرقدر هم این تجهیزات به سختی فعالیت کنند، استخراج گران در هر 10 دقیقه یک بلاک ایجاد کنند. گاهی اوقات تعداد بیشتری استخراج کننده وارد شبکه می شود (بنابراین با قدرت محاسباتی بیشتر، بلاک ها کمی سریعتر استخراج خواهند شد)، یا اینکه بعضی ها دستگاه های خود را خاموش می کنند (ازدحام شبکه ایجاد می شود و استخراج گران برای حل این مشکلات بیشتر درگیر خواهند شد).

هنگامی که قدرت محاسباتی زیادی وجود دارد، شبکه به طور خودکار در هنگام تنظیم مجدد، سختی را افزایش می دهد و بالعکس. (اهمیت این موضوع را می توان در تأثیری که حادثۀ سیل چین و نابودی بسیاری از مزارع استخراجی داشت مشاهده کرد). این عمل هر 2016 بلاک یک بار انجام می شود که این تعداد بلاک معمولاً هر دوهفته استخراج می شوند.

پروسۀ رأی گیری برای اجرای تپ روت در آخرین بلاک های این تعداد 2016 تایی به حد نساب مطلوب رسیده است و به Speedy Trial شناخته می شود.

در صورتی که استخراج گران حین Speedy Trial به توافق نظر نایل نمی شدند، گام بعدی یک UASF (انشعاب جزئی ای که توسط کاربر ایجاد می شود) می بود.

همانطور که پیش از این گزارش شده است، اولین تلاش برای دستیابی به این توافق ناموفق بوده است؛ بنابراین پروسۀ سیگنال دهی به دورۀ سختی بعدی (دوره ای که در واقع هنوز هم در آن قرار داریم) موکول شد.

چرا این موضوع این قدر اهمیت دارد؟

تپ روت یک انشعاب جزئی از شبکۀ بیت کوین است که معاملات امن تر، خصوصی تر و سبک تر (بنابراین سریع تر) را نوید می دهد. مورد سوم از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ چراکه با سبک تر کردن بار تراکنش ها، بیت کوین را کمی مقیاس پذیرتر می نماید و باعث می شود تا کارمزد تراکش کمی کاهش یابد.

تپ روت به کمک امضاهای از نوع Schnorr اجرا می شود؛ متد امضایی که به عنوان جایگزینی برای امضاهای ECDSA در نظر گرفته می شود. پس از فعال سازی این امضاها، ایجاد نوعی کلید اصلی برای امضای چندین معامله امکان پذیر خواهد بود. کلید اصلی در واقع نوعی از ادغام چندین امضا در یکی خواهد بود؛ این کار از لحاظ پتانسیلی منجر به صرفه جویی در فضا خواهد شد؛ چراکه تراکنش ها با داده های کمتری ثبت خواهند شد.

بسیاری از علاقه مندان به شبکۀ بیت کوین در مورد تپ روت خوش بین نیستند؛ نه فقط به این خاطر که به طور بالقوه می تواند قابلیت های بلاک چین بیت کوین را بهبود بخشد، بلکه به این خاطر که این موضوع ممکن است میان سرمایه گذاران بعنوان علامتی به معنای گاوی شدن بازار تلقی شود.

یکی از این موارد Edward Snowden است که معتقد است تپ روت در صورت اجرا ممکن است خطرناک باشد. اما بقیه در این مورد شک دارند.

“سخنرانی در جمع سخت است اما نقطه نظر من مبهم نبود: نه تپ روت و نه لایتنینگ حتی “نزدیک” به مسائل مربوط به حریم خوصی بیت کوین نیز نمی باشند –- و در واقع حتی بحث هایی را در مورد اینکه چگونه (دست کم در کوتاه مدت) به آن لطمه خواهند زد را مطرح نموده اند. منظور بی ارزش بودن آن ها نیست…”

حال تنها با گذر زمان می توان فهمید که چه کسی درست می گوید.

به منظور اطلاع از اخبار روز ارزهای رمزنگاری شده به سایت خبری ما مراجعه کنید: ارزهای دیجیتال – کوین نیوز

منبع: cryptopotato.com